Ugovor za uslugu izrade projektne dokumentacije, sigurnosnih studija i studije utjecaja na okoliš za potrebe uspostave Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada potpisan je 19. svibnja 2022. godine sa zajednicom ponuditelja koju čine: EKONERG – institut za energetiku i zaštitu okoliša d.o.o., Jadrova a vyradovacia spoločnost, a.s. i ENCONET d.o.o.
Ugovoreni poslovi uključuju:
- Projektnu dokumentaciju: izradu idejnog i Glavnog projekta, Studije izvodljivosti Projekta i popratne dokumentacije te provedbe s time povezanih aktivnosti i ishođenje lokacijske i građevinske dozvole,
- Sigurnosne studije: izradu i revizije Sigurnosne studije i pripadajućih Izvješća Sigurnosne studije za sve faze uspostave Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada,
- Procjenu utjecaja zahvata na okoliš: definiranje sadržaja i izradu Studije o utjecaju zahvata na okoliš, provedbu postupka procjene utjecaja zahvata na okoliš s ocjenom o prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu i postupka prekogranične procjene.
Navedene aktivnosti su međusobno ovisne i nadopunjuju se, te će se provoditi u vremenskom periodu od 36 mjeseci. Kao podlogu za njihovu provedbu koriste se rezultati dobiveni istraživačkim radovima na lokaciji Centra, mjerenja radioaktivnosti za definiranje nultog (postojećeg) stanja na lokaciji Centra za zbrinjavanje RAO i na području Općine Dvor s procjenom doze za pojedinca i ostala istraživanja na lokaciji Centra poput seizmoloških istraživanja.
Prethodna ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvat Centra
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja nakon provedenog postupka donijelo je rješenje za prethodnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu za zahvat Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Prema navedenom rješenju planirani zahvat prihvatljiv je za ekološku mrežu.
U provedbi postupka zatraženo je prethodno mišljenje Zavoda za zaštitu okoliša i prirode o mogućnosti značajnih negativnih utjecaja zahvata na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže. U mišljenju se navodida se Prethodnom ocjenom može isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja planiranog zahvata na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže te da nije potrebno provesti Glavnu ocjenu.
Prema Uredbi o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže (Narodne novine, br. 80/19) lokacija zahvata nalazi se izvan područja ekološke mreže. Najbliže lokaciji zahvata na udaljenosti od oko 520 metara (pristupna cesta) nalazi se Područje očuvanja značajno za vrste i stanišne tipove. Od navedenog područja zgrada dugoročnog skladišta nisko i srednje radioaktivnog otpada nalazi se na udaljenosti od 2 200 metara.
Zahvatom se neće utjecati na kakvoću vode i održavanja povoljnih staničnih uvjeta rijeke Une, a prethodnom ocjenom može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja zahvata na ekološku mrežu.
Za vrijeme rada Centra pratit će se stanje betonskih spremnika uz nadzor starenja te će se postaviti sveobuhvatni sustav radiološkog monitoringa koji će se sastojat od praćenja brzine doza unutar i u neposrednoj blizini objekta te analize uzoraka tla, vode, rasta flore, faune i poljoprivrednih kultura u Centru.
Sadržaj Studije o utjecaju zahvata na okoliš
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je 7. rujna 2023. godine na svojim stranicama Uputu o sadržaju Studije o utjecaju zahvata na okoliš za Centar za zabrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori.
Uputa je izdana u skladu sa zahtjevom Fonda. U prilogu zahtjeva dostavljena je stručna podloga s opisom zahvata, okoliša i učinaka te prijedlogom mjera zaštite okoliša, koju je izradio ovlaštenik EKONERG d.o.o.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dostavilo je zahtjev za dostavom mišljenja i eventualnih ključnih okolišnih pitanja koja bi trebala biti razmotrena u Studiji o utjecaju zahvata na okoliš Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Zahtjev je dostavljen u skladu s ESPOO konvencijom i uzimajući u obzir da se Republika Hrvatska obvezala uključiti Bosnu i Hercegovinu u ranoj fazi projekta uspostave Centra. O zahtjevu su informirani i Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Bosne i Hercegovine i Stalna misija Bosne i Hercegovine pri UN-u sa sjedištem u Ženevi. Ministarstvo je zaprimilo mišljenja Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine od 28. ožujka i 27. travnja 2023. godine. Sukladno navedenom Rješenju Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na sve komentare prikupljene tijekom postupka definiranja sadržaja Studije utjecaja na okoliš odgovorit će se tijekom postupka procjene utjecaja na okoliš u samoj Studiji, odnosno tijekom javnih prezentacija i rasprava.
U razdoblju izrade Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenoga nuklearnog goriva (Program za razdoblje do 2025. godine s pogledom do 2060. godine) provedena je Prethodna ocjena prihvatljivosti lokacije Čerkezovac na Trgovskoj gori za smještaj Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. U Prethodnoj ocjeni napravljena je procjena prihvatljivosti lokacije Čerkezovac (primarno vršne zaravni) za izgradnju Centra za zbrinjavanje RAO.
Početkom 2024. godine provedena je revizija prethodne ocjene prihvatljivosti za definiranje preferentne mikrolokacije za smještaj skladišta za NSRAO u sklopu Centra. Pri reviziji su iskorišteni rezultati svih istraživanja provedenih u posljednje četiri godine. Izrađena je kvantitativna usporedba mikrolokacije Široko Osoje, mikrolokacije Čerkezovac (vršna zaravan) te lokacije Majdan, u kojoj je Široko Osoje ocijenjeno kao preferentna mikrolokacija skladišta radioaktivnog otpada u okviru Centra za zbrinjavanje RAO na lokaciji Čerkezovac. Lokacija je ocijenjena temeljem istih kriterija korištenih u prethodnoj ocjeni, čime je osigurana sljedivost procesa.