Fond na okruglom stolu predstavio status uspostave Centra

U Zagrebu je 24. lipnja 2026. godine održan okrugli stol u organizaciji Srpskog narodnog vijeća (SNV) pod nazivom „Zbrinjavanje nuklearnog otpada u općini Dvor: problemi i rješenja“. Okupljene je na početku događanja pozdravio glavni tajnik SNV-a Saša Milošević.

Direktor Fonda Josip Lebegner održao je prezentaciju o statusu uspostave Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Republici Hrvatskoj. Na početku izlaganja istaknuo je važnost stalne komunikacije s lokalnom zajednicom te napomenuo da u tom kontekstu i ovaj okrugli stol ima važnu ulogu.

Tijekom prezentacije gosp. Lebegner naglasio je kako je Studija utjecaja na okoliš za Centar predana Ministarstvu zaštite okoliša i energetske tranzicije početkom travnja te da je prošli tjedan poslana i službena notifikacija BiH o planiranom zahvatu. Predstavio je i kako će izgledati Centar, koji se objekti planiraju graditi u sklopu Centra i koji su daljnji koraci.

Posebno je naglasio kako će se u Centru skladištiti nisko i srednje radioaktivni otpad iz NE Krško, te institucionalni radioaktivni otpad. Pritom je pojasnio da će lokacija odlagališta u koje će se nakon 20-30 godina radioaktivni otpad prebaciti iz budućeg Centra biti određena u zasebnom postupku uz puno uključivanje javnosti. Radioaktivni otpad iz NE Krško prvo će biti obrađen i kondicioniran u nekom od europskih centara za obradu, a u Hrvatsku će dolaziti zacementiran u armiranobetonskim spremnicima.

Za kraj je rekao kako je uspostava Centra međunarodni projekt koji se provodi uz sudjelovanje domaćih i europskih institucija.

Osim predstavnika Fonda, na okruglom stolu su sudjelovali načelnik Općine Dvor Nikola Arbutina, dr. Nadja Železnik, predsjednica Nuclear Transparency Watch-a, Maria del Mar Gonzalez-Baez, savjetnica u  parlamentu Španjolske, Toni Vidan dugogodišnji ekološki aktivist i predsjednik European Environmental Bureau, Zorislav Anton Petrović te Mario Crnković iz BiH udruge Green Team

Fond se zahvaljuje Srpskom narodnom vijeću na pozivu za sudjelovanjem na okruglom stolu i podržava ideju da se, kao i ranije, kroz raspravu osigura transparentan dijalog s lokalnom zajednicom.