Skip to content

Projekti u području poljoprivrede

U skladu s opredjeljenjem Općine Dvor za poljoprivredu kao održivi smjer razvitka u suradnji sa stručnjacima s Agronomskog fakulteta u Zagrebu izradili smo Agroekološku studiju na području Općine Dvor. Provedeno je istraživanje o kvaliteti poljoprivrednih proizvoda i šumskih plodova, definirano je nulto stanje poljoprivrede na području Općine Dvor i prepoznati su smjerovi gospodarskog razvoja općine. Početkom listopada 2023. studiju su izrađivači prezentirali stanovnicima Općine Dvor u Knjižnici i čitaonici Dvor, te odgovarali na pitanja zainteresirane javnosti.

Temeljem prikazanog trenutačnog (nultog) stanja poljoprivredne proizvodnje i šumarstva, prirodnih resursa i njihovih značajki, navedenih u ovom dijelu Agroekološke studije na prostoru Općine Dvor može se zaključiti da je istraživani prostor povoljan za razvitak poljoprivrede i šumarstva, ali i prehrambene industrije. Međutim, prema dostupnim podacima područje Općine Dvor jako slabo je naseljeno te je razvijenost poljoprivredne proizvodnje i šumarstva nedovoljno zastupljena. Prikazano nulto stanje se temelji na optimalnom korištenju prirodnih resursa u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, kao temeljnoj gospodarsko-socijalnoj jedinici u razvitku poljoprivrede ovog kraja. Uzgoj poljoprivrednih kultura i držanje stoke prema ekološkim principima gospodarenja na ovim prostorima ima jako dobru perspektivu, a zbog dugogodišnje neobrađenosti površina te vrlo male količine primjenjivanih mineralnih gnojiva, ali i ostalih agrokemikalija koje se koriste u konvencionalnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Ekološka poljoprivredna proizvodnja i agrošumarstvo mogli bi biti jedan od pokretača razvoja cijeloga prostora Općine Dvor.

U 2024. godini Fond je pokrenuo aktivnosti na području poticanja razvitka poljoprivrede, šumarstva te prehrambene industrije na području Općine Dvor.

Neki od projekata koji su provedeni su:

1. Ocjenjivanje kvalitete meda

Krajem 2024. godine provedeno je prvo ocjenjivanje kvalitete meda u Dvoru u suradnji s Agronomskim fakultetom i lokalnim pčelarima s područja Općine Dvor. Natjecanje je organizirano s ciljem promicanja kvalitete hrvatskog meda i hrvatskih pčelara s područja Općine Dvor.

Na natjecanje su prijavljena 32 uzorka meda, a rezultati su pokazali veliki trud i ulaganja pčelara i potvrdili izvrsnost kvalitete meda s područja Općine Dvor.

2. Radionice za lokalno stanovništvo

Održane su radionice na temu potencijala uzgoja i iskorištavanja kestena, te prepoznavanja vrsta i mogućnosti prerade/dorade gljiva.

Održano je predavanje i radionica o rezidbi voćaka i specifičnostima rezidbe pojedinih voćnih vrsta.

Teorijski dio radionice održan je u Info centru o radioaktivnom otpadu u Dvoru, nakon čega je uslijedio praktični dio.